Kuidas eemaldada diivanilt plekke?

20. oktoober 2014

Kuidas eemaldada diivanilt plekke?

Kodus olles käib ikka elu diivani ümber ja peabki käima kui diivan on mugav! Ja siis ikka juhtub, et diivan määrdub. Seda hoolimata sellest, et sa oled range oma laste, lemmikloomade või külalistega.

Esimene nõuanne diivanile tekkiva pleki puhul on: reageeri kiiresti!

Kõige tõhusam on plekk puhastada nö värskest peast ja võimalikult ruttu. Mõned kangad on töödeldud spetsiaase mustusthülgava vahendiga ja diivanile langenud vedelik ei pruugi kohe imenduda, mõni kangas võib seevastu üsna kiiresti mustuse enda sisse tõmmata.

Puhastamine sõltub kanga tüübist ja üldiselt oleks ennem diivani puhastamist mõistlik uurida, mis on sinu diivani kanga puhastusjuhendis kirjas. Kui oled ostnud diivani Softrendist, siis heameelega edastame sulle selle info.

Kangast katted

 • Kui on lubatud vesipesu, siis võib plekke puhastada vee baasil olevate puhastusvahenditega – spetsiaalselt kanga puhastamiseks mõeldud vahud ja šampoonid.
 • Vältida tuleks liigset üle märgamist.
 • Testi puhastusvahendit esmalt kanga peal kohas, mis ei paista silma, näiteks tagaküljel või alumisel äärel.
 • Lase kangal normaalselt õhu käes kuivada, hõõruda ei tohi.
 • Kui plekieemaldusvahendit pole käepärast, võid selle asendada leige veega, kuhu on lisatud veidi nõudepesuvahendit või pesupulbrit.
 • Kui ümber on läinud vedelikud, mis ei sisalda rasva (limonaad, õlu): siis tuleks esmalt püüda riidelt võimalikult palju vedelikku mingi imava materjaliga (salvrätt, kas või WC paber) eemaldada. Seejärel kasuta puhast riiet, leiget vett ning kergelt ringjaid liigutusi.
 • Riiet ei tohi kindlasti hõõruda, sest muidu pressid vedeliku kanga sisse!
 • Kui armastad süüa värskeid puuvilju ja marjasid, siis peaksid kindlasti ka teadma, kuidas eemaldada nende plekke. Siinkohal on kiire reageerimine eriti oluline.

Marja plekkide puhul toimi nii:

 1. Eemalda ettevaatlikult marjad ja tupsuta üleliigne vedelik puhta imava lapiga kuivaks. Ära hõõru ega aja vedelikku laiali.
 2. Lahusta 1 spl nõudepesuvahendit 2 klaasi lülma veega
 3. Pane vahendit puhtale lapile ja puhasta kergelt tupsutades plekki kuni see kaob
 4. Lase õhu käes kuivada
 5. Kui see ei aita, siis aitab äädika-alkoholi lahus. Sega 1spl äädikat  2/3 tassi viinaga ja puhasta ettevaatlikult, mitte hõõrudes, plekk.

Proovi lahust ennem mittenähtavas kohas!

 • Vereplekkide puhul alusta puhastamist külma veega.
 • Kui küünlarasv tilgub diivanile või vaibale, on soovitatav otsemaid selle koha peale panna jääkuubikute kott. Kui küünlarasv hangub, siis saab selle eemaldada.
 • Tolmust ja lemmiklooma karvadest puhastamiseks: käi oma diivan aeg-ajalt üle tolmuimejaga. Kasuta madalat võimsust ja selle jaoks ette nähtud otsikut, sest muidu võib tolmuimeja kanga välja venitada või kanga seest niidid välja tõmmata.

Katete pesumasinas pesemine

Katete pesumasinas pesemineOsadel diivani mudelitel käivad katted maha kogu diivani ulatuses, mis on praktiline ning mugav lahendus. Kui kangas on pesumasinas pestav, siis pead arvestama sellega, et kogu diivani katted ilmselt korraga masinasse ei mahu. Meie diivanitel on ka aluskangas, et saaks diivanit kasutada ka siis kui katted pesus on.

Katted tuleb peale panna niiskelt, muidu võivad need kokku tõmmata ja enam mitte peale mahtuda!

Pea meeles, et liigne pesemine ja tsentrifuugimine pole materjali hea väljanägemise huvides kasulik. Kui katted eemaldatavad pole, siis soovitame korra aasta-paari jooksul kutsuda koju keemiline puhastus. See on meil endal ka salonginäidistel ära proovitud- töötab ja teeb tõesti puhtaks.

Nahkkatted

NahkdiivanHästi tehtud diivan kvaliteetsest nahast on hea investeering, sest nahk püsib õige hoolduse juures ilus väga pikka aega. Softrendi valikus on näiteks ligi 100 erinevat nahatooni.

 • Kaitse diivanit soojusallikate eest – Nahk võib soojusallika juures tuhmuda, jäigastuda või praguneda. Ära pane diivanit kaminale või radikale liiga lähedale ja kaitse teda tugeva päikesekiirguse eest.
 • Kasuta nõrgal võimsusel tolmuimejat või pühi pehme lapiga iga paari nädala tagant diivani pealt tolm ära.
 • Ümberläinud vedeliku puhul: tupsuta vedelik pehme niiskust imava lapiga kuivaks. Väldi hõõrumist ja nühkimist, sest see kulutab nahka ja ajab vedeliku hoopis laiali. Lihtne tupsutamine tekitab piisava vaakumi, et mustus välja tõmmata. Lase diivanil kuivada loomulikult õhu käes, fööni ega puhurit ei tohi kasutada.

Kõige parem on kasutada puhastamiseks lihtsalt niisket lappi, äärmisel juhul võid kasutada ka õrna seebivett, aga sellisel juhul tuleb diivan pärast puhta niiske lapiga seebist puhtaks pesta.

Kemikaalidega liialdamine vähendab naha vastupidavust. On olemas nii nõrgema- kui ka tugevamatoimelisi hooldusvahendeid ja eelistada tuleks esmalt alati nõrgemaid vahendeid. Lahustid on küll väga tõhusad, ent nahast kattele kahjulikud.

Ole ettevaatlik kriimustuste suhtes. Kuna nahka on kerge kriimustada, siis väldi tervaid esemeid. Et säilitada nahast diivani ilusat välimust, oleks hea 1-2 korda aastas hooldada diivanit nahakaitsevahendiga.

Tagasi postituste nimekirja